Çamlıca kulesi ne zaman açılıyor?
  • 20-01-2019
  • 8,820 Görüntüleme
  • A +
  • A -

Çamlıca kulesi ne zaman açılıyor?

Çamlıca Kulesi ne zaman açılıyor? Nerede? Nasıl gidilir?

Çamlıca Kulesi ne zaman açılıyor? İstanbul'un yeni simgelerinden birisi olması beklenen Çamlıca Kulesi'nin açılış tarihi belli oldu.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Çamlıca Kulesi'nin açılış tarihini açıkladı.Vatandaşlar internet üzerinden araştırma yapmaya başladı.Peki Çamlıca Kulesi ne zaman açılıyor? Nerede? Nasıl gidilir? Merak edilen detaylar haberimizde.

İstanbul'da oluşan görüntü kirliliğine son verecek dev projenin restoran ve seyir terası bölümü monte edildi. İstanbul’un silüetini bozan Çamlıca’daki radyo ve TV vericilerini tek bir merkezde toplayacak olan dev kulenin restoran bölümü monte edildi. 365 metre yüksekliğindeki kulenin son hali havadan görüntülendi.

Çamlıca Kulesi

Büyük Çamlıca Tepesi'nde görüntü ve çevre kirliliğine sebep olan mevcut anten direkleri kaldırılarak sayısal yayına geçiş sürecini sağlamak amacıyla Küçük Çamlıca'da tek bir anten kulesi yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Kulenin restoran ve seyir terası yapılacak yerleri monte edilirken, işçilerin 365 metrede çalışmaları hızla devam ediyor.

RESTORAN VE SEYİR TERASI MONTE EDİLDİ

Görüntülerde 1 Mart 2016 tarihinde başlanan yapım sürecinde toplam 365 metre yüksekliğe sahip kulenin restoran ve seyir terası olacak kısmının monte edildiği görülüyor. Öte yandan işçilerin 365 metre yükseklikteki çalışmaları da hızla devam ediyor.

Çamlıca Kulesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, proje yönetim merkezinde yetkililerden brifing aldı. Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Turhan, "Çamlıca TV-Radyo Kulesi, İstanbulun en yüksek noktalarından biri olan Küçük Çamlıcada inşa edilmektedir. TV kulesi olmaktan öte, her iki korulukta da bulunan kuleleri tek bir yapıda toplayacak simge bir yapı olacaktır" dedi.

Daha sonra kulenin teknik bilgilerini basın mensupları ile paylaşan Turhan, şöyle konuştu:

Kule, Küçük Çamlıca'da 218 kotunda bulunan bir arazide inşa ediliyor. Kulenin toplam oturduğu alan 2 bin 425 metrekare. Kulenin uzunluğu zeminden 369 metre yükseklikte. Bu deniz seviyesinden 587 metre yüksekliğe karşılık geliyor.  Kulenin bulunduğu alan çevre düzenlemesi ile birlikte 30 bin 150 metrekare. Kulede kat yüksekliği 45'i zeminden yukarı 4'ü zeminden aşağı olmak üzere 4 kattan oluşuyor.

Kulede iki adet panoramik asansör var. Yine bu kulede 33 ve 34'üncü katlarda iki seyir bölümü ve 39 ve 40'ıncı katlarda da 2 restoran olacak. Kuleye çıkan panoramik asansörler güneydoğu ve kuzeybatı şeklinde yerleştirilmiştir. Asansörlerin kuleye çıkış süresi 1 dakika civarında olacaktır. Bu asansörler bir yandan tarihi yarımadaya, bir yandan da boğaza ve Karadeniz kıyılarına bakacaktır. Bu kuleyi yılda 4 buçuk milyon kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz.

EYFEL'İ GERİDE BIRAKTI

2016 YILINDA temeli atılan Çamlıca Kulesi'nde antenin monte edilmesiyle yüksekliği 365 metreye ulaştı. Kule, bu seviyesi ile yükseklik olarak Eyfel Kulesi’ni geride bıraktı. Çamlıca Kulesi' ile Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan vericilerin tek noktada toplanması amaçlanıyor.

ÇAMLICA KULESİNE NASIL GİDİLİR? 

Küçükçamlıca, Üsküdar konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden küçük çamlıca radyo tv külesi konumuna toplu taşıma ile gidilebilmektedir. İstanbul'un pek çok noktasından Üsküdar, Çamlıca otobüsleri kulenin yakınından geçmekte olup bu otobüslerin kuleye yakın geçtiklere yerlerde özel duraklar planlanmaktadır.

İlanları Karşılaştırın