Ev Dekorasyonu
  • 10-05-2018
  • A +
  • A -

Ev Dekorasyonu

Ev Dekorasyonu

Tarih boyunca ilkel insanlar tarafından bugüne yansıyan dekor, gelişimini her yıl göstermektedir. Eski çağlardan da anlaşılacağı gibi biz insanlar bulunduğumuz yeri güzelleştirmeye ve görünüme önem veriyoruz. Peki gerçekten ev dekorasyonu önemli mi? İnsanlar dekorla daha mı iyi hissediyor kendini? Mağaralarda bulunan figürler ya da toplanan otun mağarada görsel olarak güzel görünmesi için konulması bize dekorun insanları kendini iyi hissetmek için ve onlar da ki dekorun önemi göstermektedir.

Günümüze baktığımızda her yıl değişen ev ya da iş yeri dekorasyonları insanlar içinde görsel rekabeti arttırdığını gözlemlemekteyiz. Dekorlar insanların yaşam tarzları, hayal dünyaları, çalışma stillerini, meslekleri hakkında bize ipucu vermektedir. Ama şu bir gerçektir ki insanlar ne yaparsa yapsın asla aynı dekoru istemez. Neden mi? Hadi gelin birde ona bir örnekle bakalım. İki insanı ayrı bir adaya koyun ve onlara çadır, birlikte kullanabilecekleri birkaç eşya verdiğimizi düşünelim. Aynı çadır ve aynı eşyaları asla ama asla aynı yere koymayacaklarını gözlemlersiniz. Yani her insan zevki farklıdır. İnsanın kendine ait renkler, hayal dünyaları, o insanın karakterini, hayat stilini, kendi evini kullanış tarzının farklılığını, yaptığı işi hakkında bize bilgi sunmaktadır.

Dekorasyon Gerekli mi?

Dekorasyon şart mı derseniz? Bence şart. Neden mi? Çünkü dekorun insan motivasyonunu ve sağlığını etkileyen büyük bir faktör olduğu gözlemlenmektedir. Güzel bir dekorasyona sahip bir iş yerinde çalışırsanız motivasyonunuz ve veriminin yüksek olacaktır. Bu da yaptığınız işe yansıyacak daha da işinize odaklanırsınız. Siz odaklandıkça kendinizi işinize verdikçe elinizdeki işi hemen bitirip başka işlerinizi de aradan çıkarabilirsiniz.

Sağlık açısından ise baktığımızda hemen biten işiniz size moral olacak ve sağlıklı düşünür kafanızı işinize yormaz, aklınız işinizde kalmaz. Ev, ofis ve benzeri yerlerde dekorasyon şart diyebilirim. Evinizde sizin dünyanız ve dünyanıza uygun olan renkleri de doğru seçtiğiniz de kendinize ait olan küçük bir cennet oluşturabilirsiniz. Ev dekorasyonun da tercih edebileceğiniz bir kaç dekorasyon örnekleri var.

Bunlar Akdeniz esintileri, İskandinav stil, Country stil, Kolonyal stil, Klasik stil, Rustik stil, Tropikal stil , Minimalist stil, Modern stil, Asyatik stil, Elektrik stil ve benzeri çok stil bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki sizde kendinize hitap eden yaşam tarzınızı ve kullanımınıza uygun bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Akdeniz Esintileri

Tatil ve yaz deyince hiç şüphesiz akla gelen ilk yerlerden biri Akdeniz’dir. Adeta insanın içini açan ferahlatan renkleriyle insana huzur veren bir havası vardır. Akdeniz ve şehirlerinin insanların içini parlatan havası dekorasyon alanına da yansımaktadır. Akdeniz esintileri olarak adlandırdığımız tasarımlar yaz renklerinden oluşmaktadır. Açık renk tasarımlar, taş evler, beyaz duvarlar gibi yaz ayını ve sıcak havayı hatırlatan renkler Akdeniz tarzı tasarımları yansıtmaktadır. Akdeniz tarzı tasarımlar içerisinde koyu renkler hakim değildir. Ev dekorasyonunda kullanılan renklerin içerisinde beyaz haricinde, her rengin açık tonları kullanılmaktadır. Akdeniz dekorasyonu deyince akla ilk gelen şey taş duvarlar ve ahşap mobilyalardır.

İskandinav Stil Dekorasyon

Modern ya da minimalist tarzda bir ev dekorasyonu arzulayan insanlara hitap eden bir dekorasyon çeşididir. Beyaz rengin baskın bir şekilde kullanılması İskandinav stilin en belirleyici özelliğidir. Diğer renkler de tasarıma yedirilerek kullanılmaktadır. İskandinav stil dekorasyonlar, ahşap mobilyalar, aydınlık mekanlar, çağdaş çizgiler, canlı aksesuarların uygun bir şekilde kullanılması sonucu ortaya çıkan modern ve sade bir dekorasyon kategorisidir.

Adından da anlaşılabileceği üzere İskandinav stil, İskandinav, Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerden doğmuştur. Yaratıcılığın ön planda yer aldığı bu stilin örneklerini sizde hayata geçirebilirsiniz. İskandinav stil dekorasyonda kullanılan mobilyalar genellikle ahşaptır bunun dışında kullanılan mobilyalar ise genellikle beyaz renktedir.

Sadelik, sıcaklık ve işlevsellik İskandinav stilin belirleyici özellikleridir. Bu sebeple mümkün olduğunca az sayıda eşya kullanılmaktadır. Kullandığınız az sayıda eşyalarınızda aksesuar konusunda kısıtlama yapmanıza ya da coşkulu renklerden kaçınmanıza gerek yoktur. İskandinav tarzı evlerde sadelik ağır basmaktadır. Kısacası bu stilde en önemli husus basitlik olduğundan dolayı, gözü yormayan sade tasarımlar kullanılarak gereksiz eşya kullanımından kaçınılmalıdır.

İskandinav ülkelerinin kış mevsimlerinde genellikle günün çoğu kısmı karanlıkta geçer. Bu sebeple aydınlık ve ferah mekanlar kullanabilmek için doğal ışıklar ön planda tutulmaktadır. Işıkların yanı sıra içerisi aydınlansın diye bir de büyük pencereler kullanılmaktadır. Büyük pencerelerle birlikte açık ya da saydam renk perdeler kullanılmaktadır. Aydınlatma için de şamdan, mum, tavan lambaları ve abajurlar tercih edilebilir.

İskandinav stilde kullanılacak doğal ve el yapımı malzemeler dekorun birer parçasıdır. Döşeme için pamuk, yün ve keten kumaşlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tarz doğal malzemeler ev dekorasyonunda, beyaz zemin üzerine yakışacak biçimde ekose, kareler, çizgiler, ve küçük çiçek desenler kullanılabilir. Sade bir stil olmasından dolayı hareketli desenler genellikle minderlerde kullanılmaktadır.

Endüstriyel Stil Tasarımlar

Endüstriyel stil tüm stillerden çok farklı bir yapıya sahiptir. Endüstriyel stil tasarımlar büyük bir yaratıcılık istemektedir. Kullanmadığınız atmaya ayırdığınız eşyalarının farklı biçimde ve tasarımlarla hayat verebilirsiniz endüstriyel stille. Örneğin bir araba lastiği bahçenizdeki çiçeklerinize güzel bir saksı ve ya oturma grubunuza koyup üstüne bir cam eklendiğinde güzel ve şık bir serhat olabilir. Minimalist stil evinize az sayıda eşyanın kullanımıyla şıklık katan stildir. Tavanın ve zeminin de göz önünde bulundurarak aynı tür eşyaların uyumlu bir şekilde kullanılmasıyla oluşur. Eşyanın doğru yerde kullanılması en önemli özelliklerinden biridir. Bu şekilde hem göz yormayacak hem de evinize sadece ve istediğiniz şıklığa kavuşmanız amaçlanmıştır.

Country Tarzı Dekorasyon

Country tarzı ile dekore edilmiş evlerde, eski mobilyalar modernize edilerek biraz çiçek ve çizgiler, genel hatlarıyla da pastel renkler kullanılarak yeni bir dekorasyon oluşturulmaktadır. Country tarzı dekorasyonda kır evi ya da köy evi denilen yöresel çizgilerin esintisi yer almaktadır. Fransız ve İngiliz usulü bir stil örneği olarak da görülebilir. Bu tarz dekorasyonlarda ahşap ve döşemelik kumaşlar kullanılmaktadır. Country tarzı ev dekorasyonu ile dekore edilen evler hem eski köy evlerini anımsatacak hem de modern bir görüntü oluşturacak bir niteliğe sahiptir. Country tarzını uygulamak aslında çok kolaydır. Metal ve metalden yapılmış eşyalar Country tarzı için uygun değildir. Bu tarzda genellikle ahşap tercih edilmektedir. Kumaş olarak ise kareli ya da çiçek dokumalı kumaşlar tercih edilebilir. Ayrıca perde tercihinde de açık renkler kullanılmaktadır. Aksesuar olarak ise, pastel renkte objeler, çiçekler, tüylü halılar, sepetler, battaniyeler ya da örtüler kullanılmaktadır.

Halı tercihinde evin genel hali göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Halı kullanımında da açık renkler tercih edilmelidir. Bunun yanında koltuklar için ağaç kullanılmıyorsa bunun yerine kalın kumaşa sahip açık renkli koltuklar kullanılabilir. Country tarz için vintage mobilya tercihi yapılabilir. Özellikle yatak odası için ideal olan vintage, oturma odasında komodin ya da masada kullanılabilir.

Kolonyal Tarzı Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu için her sezon farklı dekorasyon akımları kullanılmaya devam etmektedir. Dekorasyon stillerinden biri olan kolonyal tarzının hedefi 1700’lerde yoğunlaşan Amerikan koloni dönemini yansıtmaktır. Kolonyal dekorasyon bir dönem dekorasyonu olarak da düşünülebilir. Genellikle çokça ağaç ve ahşap kullanımına dayalı bir tarzdır. Koloni tarzında Avrupa’dan gelen tüm zenginlik sergilenmektedir. Yoğun ahşap, oyma, hafif ve açık renkler, tiril tiril kumaşlar dekorasyonu daha da zenginleştirmektedir. Bu stilde tropik topraklara gönderme yapılmaktadır. Bu sebeple oldukça tropik detaylara rastlamak mümkündür. En çok kullanılan tropik detaylar ise; yeşil yapraklar, palmiye yaprakları ve muz ağacıdır. Ahşap yoğunluğu ve karamsarlığı kıracak, ortamı aydınlatacak ferah hale getirecek tercihler yapılabilir. Kullanılan koyu renk ahşaplarla birlikte beyaz ve krem tonlarında kumaşlar kullanılarak ahşapların etkisi yumuşatılabilir.

Klasik Stil Ev Dekorasyonu

Daha önce anlatılan stiller size fazla sade geldiyse o zaman sizin aradığınız tarz klasik stilde bulunmaktadır. Klasik stil gösterişli özenli ve fazlasıyla şık bir stildir. Kornişler, bordürler süslemeler Fransız kapıları, şömineler, bol bol ahşap ve desenli yaldızlı kumaşlar klasik tarzın detaylarını oluşturur. Klasik stilin altın işlemeli seramik detayını da unutmamak gerekir. Klasik stil aynı zamanda kırsal stil ve coyrty stil olarak ta bilinmektedir ve bütün eski ev öğelerini modernize edilerek elde edilen sıcak bir stildir. Bakıp doğadan görebileceğimiz bütün renklerin kullanıldığı naturel bir çizgidedir.

Canlı renkler klasik dekorasyonlar için oldukça kullanışlıdır. Çünkü klasik tarzın en önemli özelliklerinin arasında renk uyumu yer almaktadır. Modern ya da çağdaş dizaynlarda olduğu gibi çok sayıda, uyumsuz ya da farklı renkler bir arada kullanılmaz. Fakat canlı renkler kullanılabilir. Dramatik vurgular bakımından güçlü olan gösterişli aksesuarlarla desteklenebilir.

Rustik Stil Ev Dekorasyonu

Rustik stil ferah ve sade alanlarda kullanılan hem daha doğal hem rahat kullanışlı bir alan yaratır. İskandinav rustik stil, endüstriyel rustik stil, vintage rustik stil, etnik rustik stil, retro rustik stil gibi bir çok farklı çeşidini bulabilirsiniz rustik stilin. Ahşap, örgü, battaniye, keten gibi naturel kumaşlar , etnik desenler, dev gösterişli animeler ve kitaplıklar farklı kültürlere ait bir çok dekor ürünler bu stilde kullanılır.

Rüstik stil eski unsurlar ve doğallığı ile ön plana çıkmaktadır. Üstelik ülkemizde son yıllarda oldukça ön planda görülmektedir. bu stil dekorasyonlarda, el yapımı ürünler, natürel ve dokulu tekstil ürünleri, rattan ya da hasır gibi ürünlerden imal edilen projeler sıkça kullanılmaktadır. Özellikle banyo ve mutfak dekorasyonunda klasik izler taşıyan desenli seramik ve karolar dizayn edilerek eski çağ evleri görüntüsü yakalanmaya çalışılır. Ayrıca porselenler, otantik desenler ve klasik seramik rüstik stilin vazgeçilmez öğeleri arasında yer almaktadır.

Bu stilde en çok kullanılan renkler toprak tonları, nötr renkler ve siyah beyaz renk uyumudur. Bu özelliklerin size en uygun olduğunu düşünüyorsanız rüstik stil size hitap ediyor demektir.

Rüstik stil sadece eski evlere uygulanan bir stil değildir. Sıfırdan yapılmış evlere de uygulanabilir. Rüstik stil oldukça şık bir görünüme ev sahipliği yapmaktadır. Modern ve doğal öğelerle de şıklığı yakalayabileceğinizi unutmayın. Şıklık sadece şaşalı coşkulu renkler kullanılarak yakalanan bir şey değildir. Bu stilde sadece ahşap ürünler kullanılmamaktadır. Evet en büyük payı ahşaptır fakat tek özelliği değildir. Endüstriyel, natürel, klasik ve modern izler taşıyan birçok ürün kullanılabilir. Genellikle mutfak ve banyo bölümlerinde kullanımı uygun olan bu stil evin diğer bölümlerinde de kullanılabilir.

Eski bir evde rüstik stil uygulaması yapmak biraz pahalıya kaçabilir. Çünkü eski bir ev için tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceği özellikte bir dekorasyon yaratmak biraz zahmetli olabilir. Rüstik stilde sadece eski ürünler kullanılmaz aynı zamanda modern öğeler de kullanılmaktadır. Modern, klasik, endüstriyel, minimal çizgiler kullanılabilir.

Tropikal Dekorasyon

Tropikal dekorasyonda ilk öne çıkan şey kullanılan bambu malzemesidir. Tropikal stil modern, klasik ve egzotiğin de eklenmesiyle oluşur. Orman havasını taşıması Tropikal stilin en önemli noktasıdır. Kahve, bej ve kırmızı, yeşil gibi ana renkleri kendinde barındırır. Baştan aşağı tahtadan oluşmuş mobilyalar ve evin yapısı bize orman havasını en mükemmel şekilde iliklerimize kadar yaratacaktır. Ayaklı mobilyalar ahşap objeler ve alabildiğince saksı ve çiçek süslemeleriyle oluşur.

Dekorasyonda ahşap kullanacaksanız tropikal stilde bambu dallarından örülmüş mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bambu dolak kapaklarında, sehpa ve masa ayaklarında ve daha birçok yerde kullanılmaktadır. Buna alternatif olarak rattan ve hasır örgü de doğru bir tercih olacaktır. Sehpa ya da masa tablası olarak kullanıldığında etkiyi kesmemek amacıyla şeffaf yapısından dolayı cam kullanımı tercih edilmektedir. Kullanılan halılarda ağır ve kalın işlemeler yerine, doğal ipliklerden yapılmış el dokuması kilimler ve deniz yosunlarından örme kumaş parçaları kullanılabilir.

Evinizin her bölümü için kullanacağınız doğal halılar el değmemiş bir atmosfer yaratmaktadır. Perde tercihinde ise özellikle ince keten ve koton dokumalar kullanılmaktadır. Deseni ev tekstili ve duvar kağıtlarında da oldukça sık kullanılmaktadır. Desenlerde ağırlıklı olarak çiçek, ağaç ve hayvan resimleri kullanılmaktadır.

Modern Stil Dekorasyon

Modern stil düz ve sade renklerin kullanıldığı, bulunduğu çağın modasına uygun düzenlenmiş çağdaş bir stildir. Mobilyalarda yalın, süslemelerden uzak net bir tasarım mevcuttur. Modern stilin odağında sadelik ve ergonomi yer almaktadır. 1950’li yılların başında yaygınlaşmaya başlayan bir stildir. Evinizde konforlu, yalın ve estetik bir dekorasyon istiyorsanız Modern stil sizin için doğru bir dekorasyon kategorisi olacaktır. Evinizde sadeliğin keyfine varacaksınız. Bu stilde kullanacağınız mobilyaların farklı doku ve yüzeyleri bir araya getiren bir desen oluşturmasına dikkat edin.

Kullandığınız aksesuarların da sade olmasına dikkat edin ve çok fazla sayıda aksesuar kullanımdan kaçının. Aksesuarlarda taşlı, pullu, çok süslü şeyler bulundurmayın. Mobilya tasarımlarında kullanılan çizgiler çok net ve yalındır.  Evlerinizde hem mobilyalarınız hem de evinizin genel atmosferi açısından belirli odak noktaları oluşturabilirsiniz. Mobilyalarınızda kullanacağınız göze çarpan renkler ya da evinizde yaratacağınız dikkat çekici bir köşe olabilir. Dağınıklıktan kaçınmak için depolama alanları kullanarak ferah bir görünüm oluşturun.

Elektik Stil Ev Dekorasyonu

Eklektik stil farklı kültürlerin ve farklı çağlara ait obje veya eşyalarınızın modern bir şekilde doğru bir yerde kullanılmasıdır. Ve bu sitilin en güzel yanı ise başka stilleri de kullanılabiliyor olmamızdır birbirine uymayan ama kullanmak istediğinizi kullanabiliyorsunuz elektik stilde. Yalnız kullandığınız eşyanın doğru yerde kullanılması şart aksi taktirde çok rüküş bir eve sahip olabilirsiniz.. İskandinav stili beyaz renk ve ahşabın kullanıldığı ince perdeler ve perdesiz pencereler ve halılar ortamı ısıtmak için olmazsa olmazlarıdır. Göz yorar diye düşünmeyin dizayn şekli sıcak, sade ve gözünüze hitap eden bir stildir.

Ev dekorasyonu hakkında verdiğimizi bir kaç bilgi ile artık mutfak, oturma odası, banyo, havuz, yemek odası, bahçe, yatak odasını nasıl düzenleyeceğiniz de siz kalmış. Her türlü tarzın ve yaşam standardına uygun olabilecek stilleri söyledik. Yeni aldığınız ve almayı düşündüğünüz eviniz için hangi dekorasyonu yapabileceğiniz hakkında bir kaç bilgiye sahipsiniz artık. Seçeneğinin dekorasyon Artık hangisiydi daha fazla bilgi edinip gönül rahatlığıyla onu yapabilirsiniz.

İlanları Karşılaştırın