ARTER NEDİR?
  • 04-03-2018
  • 3,223 Görüntüleme
  • A +
  • A -

ARTER NEDİR?

ARTER NEDİR?

Arter dilimize Fransızca’dan gelmiş bir kelimedir. Sözcük anlamı damar olan arter her ne kadar tıp terimi olsa da yoğun trafiğin olduğu yollar için de kullanılmaktadır. Genellikle “ana arterler” kalıbını trafik ve yol haberlerinde duymaktayız trafiğe uyarlanmış arter kelimesi ulaşım için kullanılan şehir içi ana yollarının tanımında kullanılır.

İstanbul için örnek vermek gerekirse; her iki yakadaki sahil yolları, Vatan, millet caddeleri, Barbaros Bulvarı ve devamı, Kadıköy yakası minibüs yolu ve her ne kadar eskiden şehirlerarası ulaşım amacı ile yapılmış olsa da günümüzde tamamen şehir ana trafiğine hizmet veren E5, Eski Londra asfaltı hatta Boğaziçi köprüsü ve çevre yolları İstanbul’un ana arterleri olarak sayılabilir. E6 karayolunun İstanbul içi ona bağlı Fatih köprüsünün yakın kavşakları da İstanbul’un ana arteri fonksiyonuna sahiptir. Şehir dışına çıktıktan sonra E6 artık bir şehirlerarası otoyol fonksiyonunu yeniden kazanır. Keza en son yapılan Yavuz sultan Selim Köprüsü şehrin arterinden çok bağlantı ve uluslar arası trafik hareketinin bir parçası olarak görülmelidir.

Ana arterler şehirdeki yine yoğun trafiğe sahip diğer daha küçük arterler ile tam bir grift ulaşım ağını oluştururlar. Özellikle ana arterlerde gerek hava koşulları, işe gidiş ve çıkıştaki fazladan yoğunluk, yetersiz yol altyapıları ve sinyalizasyon, olası trafik kazaları, ana arterlerin tıkanmasına ve bu da çok büyük zaman ve mali kayıplara yol açmaktadır. Bu açıdan ana arterlerin trafiğe her zaman açık olabilmesi çok önemlidir ve belediyeler bu iş için özel önlemler almak ve sürekli yatırımlarla ana arterleri geliştirmek zorundadırlar. Birçok şehirde ana arterlerde trafiğin hızla akabilmesi için kavşak düzenlemeleri iyileştirme ve trafik sinyalizasyonunda yapılan modernize çalışmaları ile Yeşil Akım veya Yeşil Dalga adıyla bilinen ana arterler trafik uygulamaları yapılmaktadır.

Bu yüzden sosyal ve ekonomik aktivitelerdeki verimin arttırılması için kent içi ulaşım sisteminin sağlıklı bir yapıya ulaştırılması gerekir.  Arterlerdeki trafik yoğunluğunu azaltmak ve trafiğin akışını kesintisiz sağlamak ana yolların da rahat bir şekilde akmasını sağlamaktadır.

İlanları Karşılaştırın