Emlak Konut Saraçoğlu Projesi
  • 22-11-2018
  • 1,551 Görüntüleme
  • A +
  • A -

Emlak Konut Saraçoğlu Projesi

Emlak Konut Saraçoğlu Projesi Hakkında Merak Edilenler

Saraçoğlu Mahallesi, ülkemizde gerçekleştirilen ilk toplu konut inşasına ev sahipliği yapmıştır. İlk olması nedeniyle kendisine has bir tarihi dokusu bulunmaktadır. Bu dokunun korunması ancak aynı zamanda da bölgenin restore edilmesi için Emlak Konut Saraçoğlu Projesi hayata geçirilecek. Geleneksel Türk evi konsepti korunarak restore edilecek ve yeni inşa edilecek binalarda da aynı geleneksel dokuya uygun inşaat gerçekleştirilecek. 120 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek projede, 435 lojmanın yenilenmesi planlanıyor. Bölgede yer alan 250 adet yarım asırlık tescilli ağaca da herhangi bir zarar gelmemesi için tüm önlemler alınacak. Proje kapsamında inşa edilecek yeni binaların 3 kattan daha yüksek olmaması da dikkat edilecek noktalar arasında yer alıyor.

Kızılay’ın Tarihi Geçmişi Yeniden Hatırlatılıyor

Saraçoğlu Mahallesi, Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş önemli alanlardan bir tanesidir. İlk kentsel dönüşüm planı bu bölgede hayata geçirilmiştir. Ankara’da AVM sayısının artması, şehrin doğal güzelliğinin arka planda kalmasına neden oldu. Bu gidişatı engellemek isteyen firmalar ve Çankaya Belediye Başkanı, Saraçoğlu Projesi üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Kızılay semtinin eskisi kadar canlı olmadığı da vurgulanarak, proje sayesinde bölgenin eski günlerine geri dönmesi bekleniyor.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı da, projeye olumlu bakan isimler arasında yer alıyor. Ankara’ya değer katacağı düşünülen bir proje olarak, Ankara halkı tarafından yakından takip edilmektedir.

Saraçoğlu Projesi Alanı

Son zamanlarda, inşa ya da yol çalışmaları nedeniyle önemli tarihi eserler ciddi zararlar gelmektedir. Saraçoğlu Mahallesi için de bu durumun yaşanmaması için gerekli önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Bölgenin tarihi dokusunda herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek. Projenin gerçekleşeceği alanın %44.12’lik kısmı, sosyal donatılara ayrılacak. Yüzde 55.88’lik kısım ise turizm, kültür, ticari ve konut alanları için kullanılacak. Kat sayısının 3’den az tutulması ile hem bölgedeki binalar ile tezatlık engellenecek hem de daha doğal bir görünüm elde edilecek.

Emlak Konut Saraçoğlu Projesi ile Ankara’da insan odaklı bir merkezin oluşması bekleniyor. Proje alanının metro ve otobüs hatları üzerinde olması, bölgenin ticari anlamda canlanması açısından da önemli bir avantaj olacak. Bölgenin çevresinde yer alan geniş karayolu da çevre illerden ulaşımın daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak tanıyor.

Emlak Konut Saraçoğlu Projesi Arsa Bilgileri

Projenin hangi mahallelerin nasıl kullanılacağı ile ilgili arsa bilgileri de paylaşıldı. Bu bilgilere göre:

  • Ankara Çankaya Namıkkemal-Yenişehir Mahallesi A ada/parsel, konut alanı olarak değerlendirilecek.
  • Ankara Çankaya Namıkkemal – Yenişehir Mahallesi B ada/parsel, ticaret, turizm ve konut alanı olarak değerlendirilecek.
  • Ankara Çankaya Namıkkemal – Yenişehir Mahallesi C ada/parsel, konut alanı olarak değerlendirilecek.
  • Ankara Çankaya Namıkkemal – Yenişehir Mahallesi D ada/parsel, ticaret alanı olarak değerlendirilecek.
  • Ankara Çankaya Namıkkemal – Yenişehir Mahallesi içerisindeki 13 bin 153 metrekarelik alan, park alanı olarak değerlendirilecek.

İlanları Karşılaştırın