• A +
  • A -

Dati Holding

Adım Adım Dati Yatırım Holding’e

 

1980’lerde Türkiye’nin en yenilikçi yatırımlarından kabul edilen, alışveriş merkeziyle, oteliyle, marinasıyla sadece “İstanbul”un değil, Türkiye’nin değişen çehresine yakışan bir yatırım herkesin bildiği nedenlerle ‘can çekişmeye’ başlamıştı. Bir milli servet kaderiyle baş başaydı. İmdada özelleştirme yetişti. Ataköy Şirketler Grubu, “Ataköy Turizm Tesisleri ve Ticaret A.Ş.”, “Ataköy Otelcilik A.Ş.” ve “Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş.” özelleştirilme kapsamında ihaleye çıkarıldı. İşte Dati Yatırım Holding’in öyküsü de bu özelleştirme süreci ile birlikte başladı.


 

Denizciliğin Duayenleri

 

Türkiye denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden ve duayenlerinden Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan bir araya gelerek Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. ‘yi kurdular.

24. 12. 2004 tarihinde kurulan Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. özelleştirilme ihalesine girdi ve ihale 199. 097. 925 USD’lik (261.664.174.05YTL) teklifle şirketin lehine sonuçlandı. İhalenin olumlu sonuçlanması üzerine Dati Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş’nin kurucuları, Deniz Ticaret Odası üyelerine bir çağrıda bulunarak, meslektaşlarını şirketin ortaklığına davet ettiler. Bu çağrıya çok sayıdaki üye olumlu yanıt verdi. Dati A.Ş. çok ortaklı yapısıyla, 140,2 milyon YTL ödenmiş sermayesi ile Ataköy Şirketler Grubu , Ataköy Turizm A.Ş., Ataköy Otelcilik. A.Ş. ve Ataköy Marina A. Ş.’nin önce Vakıfbank’a ait hisselerini sonra da Özelleştirme İdaresi’ne ait hissesini devraldı.

Tarih 1 Mart 2005’i gösterdiğinde bu şirketlerin yönetimi de Dati - Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş, ye devrediliyordu. Yönetim Kurulu’nun bundan sonraki hedefi Dati’nin unvanının Dati Yatırım Holding A.Ş. olarak değiştirilmesiydi. 13 Temmuz 2005 tarihli Genel Kurul'da unvanın Dati Yatırım Holding A.Ş. olması onaylandı. Bu tarih de kayıtlara DATİ Yatırım Holding A.Ş.' nin ‘doğum günü’ olarak geçti.

Dati Yatırım Holding A.Ş'ye bağlı şirketler ve iştirakleriyle turizm ve denizcilik sektöründe yeni hamlelerde bulunmaya devam ediyor.

Web site:
Telefon: 0212 559 95 60
Fax:
Adres: Galleria Alışveriş Merkezi, Ataköy 1.Kısım Mahallesi, Rauf Orbay Caddesi, No:6, Kat:4 Ataköy 34158 Bakırköy-İstanbul / TÜRKİYE İSTANBUL / Bakırköy


İlanları Karşılaştırın